Botoks - czym jest i dla kogo?

Botoks - czym jest i dla kogo?

Botoks to najbardziej rozpowszechniona nazwa handlowa toksyny botulinowej, którą stosuje się w chirurgii estetycznej do wygładzania zmarszczek. Jak wygląda zabieg i dla kogo jest przeznaczony odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest botoks?

Uważa się, że botoks jest najskuteczniejszą metodą na zmarszczki, szczególnie w górnym obszarze twarzy. Zabieg polega na wstrzyknięciu substancji o nazwie toksyna botulinowa, która zwiotcza mięśnie, a tym samym uniemożliwia ich skurcze odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych. Botoks działa w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając skurcze mięśniowe.

Efekty są widoczne już po jednym zabiegu - twarz wygląda młodziej, a zmarszczki są płytsze. Działanie botoksu utrzymuje się przez pół roku i przez cały ten czas ogranicza wykonywanie ruchów, które mogłyby pogłębić zmarszczki. Nawet po zaprzestaniu działania botoksu skóra wygląda lepiej i dawne zmarszczki już się nie pojawiają. Zabieg jest całkowicie bezpieczny - śmiertelna dawka neurotoksyny dla człowieka ważącego 70 kg wynosi 3000 j, a w trakcie zabiegu wstrzykuje się jej maksymalnie 60-100 j.

Dla kogo jest botoks?

Podstawowym kryterium jest wiek pacjenta - nie zaleca się stosowania zabiegu u osób niepełnoletnich, gdyż nie wykształciły się jeszcze zmarszczki dynamiczne. Natomiast powyżej 65 roku życia w obrębie twarzy przeważają zmarszczki statyczne nad dynamicznymi, więc zabieg nie ma sensu w takim przypadku.

Botoks polecany jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak by dał stały efekt trzeba go powtarzać co 6-8 miesięcy. Szczególnie sugeruje się jego zastosowanie osobom, które używają bardzo dużo mimiki, gdyż sprzyja to powstawaniu głębokich zmarszczek.

Botoks jest skuteczny, gdy chcemy skorygować zmarszczki dookoła nosa, a także wyleczyć "uśmiech dziąsłowy" czy kurcz powiek, twarzy lub karku. Można go również stosować w przypadku nadpotliwości pach, dłoni oraz stóp, a nawet by zapobiec migrenowym bólom głowy.

Zabiegu należy unikać w przypadku ciąży i okresu laktacji, alergii czy nadwrażliwości na składniki preparatu, zakażenia w miejscu podawania botoksu, a także problemów z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym. Szczególne środki ostrożności należy zachować przy zażywaniu takich leków jak: aspiryna, polopiryna czy ibuprofen.

Zabiegowi najlepiej poddać się w profesjonalnym gabinecie lekarskim, jak na przykład Medycyna Estetyczna w Rzeszowie - medycynaestetyczna.rzeszow.pl. W takim miejscu można otrzymać fachowe porady na temat zdrowego stylu życia oraz dokonać korekty niedoskonałości urody. Przy użyciu najnowocześniejszych niechirurgicznych metod i pod profesjonalną opieką lekarza można powstrzymać oznaki starzenia.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Mogą zdarzyć się przejściowe objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia. Rzadziej zdarzają się: swędzenie, pieczenie czy wysypka, a także bóle głowy, nudności, wymioty czy suchość gałek ocznych.

Należy pamiętać, że działania niepożądane, występujące po zabiegu, mają charakter przejściowy i zazwyczaj ustępują po kilku dniach, a najczęściej po paru godzinach. Zabieg nie powoduje powstawania blizn ani innych uszkodzeń skóry. Przed każdym zabiegiem ma miejsce konsultacja z lekarzem specjalistą.

Jak wygląda zabieg?

Z reguły ostrzyknięcie botoksem przeprowadza się bez znieczulenia, ale u bardziej wrażliwych pacjentów istnieje możliwość zastosowania kilka godzin wcześniej znieczulającej maści bądź kilkadziesiąt minut przed zabiegiem okładów z lodu.

Natychmiast po wbiciu igły i podaniu preparatu należy ucisnąć to miejsce oraz obłożyć go lodem. W ten sposób ogranicza się przechodzenie toksyny do okolicznych naczyń krwionośnych i włosowatych, a tym samym nie dopuszcza się do powstania siniaków. Po zabiegu miejsce wkłuć należy obłożyć zimnymi kompresami. Nie wolno masować tych miejsc.

Opinie pacjentów (1)
Małgorzata
Zdecydowałam się na zabieg botoxu w Medycynie Estetycznej w Rzeszowie. Działanie botoxu jest widoczne już po około 2-3 dniach od jego zastosowania. Dotyczy to zarówno likwidacji zmarszczek, jak i leczenia pierwotnej nadpotliwości. Pełne rezultaty zabiegu pojawiły się w około 2-3 tygodni od jego wstrzyknięcia pod skórę i utrzymują około 4 miesięcy, a nawet dłużej. Twarz staje się gładsza i wygląda na zrelaksowaną. Była to bardzo dobra decyzja, ponieważ botox okazał się bardzo skuteczny. Personel jest bardzo na profesjonalnym poziomie oraz okazuje życzliwy kontakt z pacjentem. Polecam
Napisz opinię
Twoja ocena ogólna:

Zabiegi laserowe są coraz bardziej popularne. Mo...
Nasza dieta jest zależna od wielu czynników, tak...
Twoje dziecko tyje lub chudnie bardzo szybko? A mo...
Zbędne kilogramy nie są jedynie problemem natury...
Brzuch jest niestety miejscem, w którym gromadzi ...
Chcesz zwiększyć swoją masę, ale nie do końca...