Czy pomyÅ›laÅ‚eÅ› kiedykolwiek o tym, że jedzenie może być czynnikiem osÅ‚abiajÄ…cym siÅ‚Ä™ negatywnych napięć? Niektóre osoby uważajÄ… to za oczywistość.
Gdy nadmiernie skupiamy siÄ™ na diecie i obsesyjnie kontrolujemy swojÄ… masÄ™ ciaÅ‚a to w efekcie może prowadzić do objawów chorobowych z grupy zaburzeÅ„ odżywiania siÄ™, na przykÅ‚ad do żarÅ‚ocznoÅ›ci psychicznej (bulimia nervosa). Osoby chore zupeÅ‚nie tracÄ… kontrolÄ™ nad wÅ‚asnymi zachowaniami żywieniowymi. Najpierw bardzo Å‚apczywie objadajÄ… siÄ™ aż do uczucia osÅ‚abienia, spowodowanego nadmiernym objedzeniem, a nastÄ™pnie (ponieważ majÄ… wyrzuty sumienia) pozbywajÄ… siÄ™ nadmiernej iloÅ›ci pokarmu wywoÅ‚ujÄ…c wymioty lub Å‚ykajÄ…c Å›rodki przeczyszczajÄ…ce. Stosowanie takich metod przez dÅ‚uższy czas nieuchronnie prowadzi do poważnych zaburzeÅ„ w stanie zdrowia (zarówno psychicznego, jak i fizycznego) takiego czÅ‚owieka. Niestety w wielu przypadkach taka nieleczona bulimia koÅ„czy siÄ™ Å›mierciÄ… wskutek zaburzeÅ„ w ukÅ‚adzie sercowo-naczyniowym.
Bulimia Nervosa jest manifestacjÄ… gÅ‚Ä™boko zakorzenionych zaburzeÅ„ osobowoÅ›ci. Ponad 90% osób, borykajÄ…cych siÄ™ z tÄ… chorobÄ… to kobiety. Zaburzenia osobowoÅ›ci, które sprzyjajÄ… tej chorobie to m.in. niska samoocena, zwiÄ™kszenie poczucia lÄ™ku czy sÅ‚aba tolerancja na stres. W późniejszym etapie może to prowadzić do ogromnego pożądania sukcesu i osiÄ…gnięć, a także perfekcjonizmu. W zwiÄ…zku z tym bulimiczkami czÄ™sto sÄ… mÅ‚ode i ambitne kobiety, które na co dzieÅ„ odnoszÄ… sukcesy w życiu zawodowym. Najczęściej sÄ… zgrabne, zadbane i pewne siebie - oczywiÅ›cie to wszystko jest powierzchowne, pod spodem skrywa siÄ™ czÅ‚owiek wÄ…tpiÄ…cy w siebie i swoje możliwoÅ›ci, żyjÄ…cy w nieustajÄ…cym lÄ™ku. Jest zazwyczaj Å›wiadomy wewnÄ™trznego zaÅ‚amania i popada w nerwice, zamyka siÄ™ w sobie, czÄ™sto zmienia życiowe plany. StÄ…d już krótka droga do popadniÄ™cie w uzależnienia, jak alkoholizm czy narkomania.
Ataki bulimii przebiegajÄ… bardzo różnie - niektóre kobiety obżerajÄ… siÄ™ ukradkiem, inne robiÄ… to w barach szybkiej obsÅ‚ugi, niektóre pozostawiajÄ… po sobie baÅ‚agan, inne konsumujÄ… powoli, by nie wzbudzać podejrzeÅ„. Napady żarÅ‚ocznoÅ›ci mogÄ… zdarzyć siÄ™ o każdej porze dnia i nocy. Z reguÅ‚y wybierane sÄ… wtedy produkty miÄ™kkie, papkowate i o wysokiej kalorycznoÅ›ci, jak sÅ‚odycze czy konserwy miÄ™sne. Jednak w nagÅ‚ych i spontanicznych atakach rodzaj żywnoÅ›ci może nie mieć najmniejszego znaczenia i wtedy bÄ™dzie zjadane wszystko, co znajdzie siÄ™ w zasiÄ™gu rÄ™ki bulimiczki.
Atakom zwykle towarzyszy silne napiÄ™cie emocjonalne, lÄ™k, niepokój i zwiÄ™kszona pobudliwość nerwowa. Natomiast po ataku nastÄ™puje wyÅ‚adowanie napiÄ™cia i bÅ‚ogie odprężenie. Niestety to dopiero poczÄ…tek. Po krótkiej chwili uspokojenia do bulimiczki dociera to, co zrobiÅ‚a, a w żoÅ‚Ä…dku powstajÄ… nudnoÅ›ci. To prowadzi do paniki, która z reguÅ‚y koÅ„czy siÄ™ wywoÅ‚aniem wymiotów i mocnym postanowieniem poprawy.
Zaawansowanej bulimii najczęściej towarzyszÄ… zmÄ™czenie, bóle gÅ‚owy, kurczliwość serca, zmienny nastrój, lÄ™ki, zaburzenia miesiÄ…czkowania, bóle brzucha, opuchniÄ™cie twarzy oraz uszkodzenie szkliwa zebów, spowodowane wymiotami kwaÅ›nej treÅ›ci żoÅ‚Ä…dka. ZgÅ‚aszajÄ…c siÄ™ do lekarza osoby takie ukrywajÄ… zazwyczaj swoje żywieniowe zaburzenia. A leczenie bulimii polega gÅ‚ównie na zastosowaniu technik psychoterapeutycznych. W terapiÄ™ zaangażowana powinna być nie tylko osoba zainteresowana, ale caÅ‚a jej rodzina. Bulimia zaliczana jest do jednostek chorobowych z grupy zaburzeÅ„ odżywiania, dlatego też ogromnÄ… rolÄ™ odgrywa ksztaÅ‚towanie w pacjentce okreÅ›lonych postaw wobec jedzenia.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni