Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Po długich wahaniach zdecydowałeś się w końcu na wizytę u dietetyka, ale nie masz pojęcia jak się do niej przygotować i czego właściwie się spodziewać?

Dzienniczek żywieniowy

Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto stworzyć sobie wcześniej dzienniczek żywieniowy, który ułatwi ocenę sposobu naszego odżywiania. W takim dzienniczku powinien znaleźć się spis produktów, które zjadłeś w ciągu ostatnich 3 dni. Warto, aby wśród tych dni znalazł się jeden weekendowy, ponieważ prawdopodobnie znacznie różni się on jadłospisem od roboczych dni tygodnia. Zapisz godzinę spożycia posiłku, co dokładnie on zawierał oraz uwzględnij wielkości poszczególnych produktów. Jeśli spożyjemy jakiś produkt w opakowaniu jednostkowym (jak jogurt czy serek wiejski) to należy spisać jego gramaturę z opakowania. Trzeba też pamiętać o wszystkich przekąskach, które spożyliśmy, a także o słodzeniu napojów i ilości tłuszczu dodawanego do potraw (masło do kanapek, olej do smażenia itp.).

Wywiad

Na początku wizyty u dietetyka lekarz przeprowadzi z nami wywiad, podczas którego będzie pytał o szczegóły tego, co zostało zapisane w dzienniczku żywieniowym. Poza informacjami dotyczącymi sposobu żywienia może zapytać również o Twoją aktywność fizyczną, przebyte i obecne choroby oraz leki, które zażywasz, a także o wcześniejsze próby odchudzania i ich efekty.

Pomiary antropometryczne

Kolejnym ważnym elementem wizyty są pomiary masy ciała, które przekazują dane o ilości tkanki tłuszczowej, ilości beztłuszczowej masy ciała oraz zawartości wody w organizmie. Niektóre analizatory podają dodatkowo wskaźnik tłuszczu wisceralnego, wiek metaboliczny i masę mineralną kości.
Aby wynik był prawidłowy należy się do niego przygotować: być na czczo lub nie wcześniej niż 4 godziny po posiłku, przed pomiarem unikać spożywania alkoholu, mocnej kawy i herbaty, ponieważ wpływają na zaburzenie równowagi płynów w organizmie. Pomiar przeprowadza się u osób z gołymi stopami, więc warto ubrać na wizytę skarpetki, a nie rajstopy. Należy poinformować lekarza o ewentualnym zażywaniu leków diuretycznych, a także o cyklu menstruacyjnym.

Program dietetyczny

Dobry dietetyk dobierze Ci jadłospis do Twoich preferencji. Profesjonalnie przygotowany program dietetyczny zawiera wydruk analizy masy ciała, jego składu, potrzeb i wydatków kalorycznych, a także realnie wyznaczone cele oraz wszystkie niezbędne objaśnienia. Oprócz tego powinien zawierać szczegółową analizę i ocenę dotychczasowego sposobu żywienia - ujęte w tabelę wszystkie braki i nieprawidłowości w diecie. Indywidualnie dopasowany plan dietetyczny ma dokładnie rozpisany jadłospis na każdy dzień terapii. Ponadto program powinien zawierać specjalnie dobrany zestaw zadań terapeutycznych i indywidualnie opracowany program aktywności ruchowej, a także proponowany zestaw suplementów z dokładnym opisem ich działania i schematem dawkowania.

Gdzie szukać dobrego dietetyka? Sprawdź w Poradni Dietetycznej Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie badania wykonywane są przez profesjonalny personel medyczny za pomocą nowoczesnego sprzętu.

Opinie pacjentów (0)
Napisz opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz także

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Po długich wahaniach zdecydowałeś się w końcu...
Niektórzy myślą o chudnięciu i ciągle z...
Botoks to najbardziej rozpowszechniona nazwa handl...
Zalety regularnego uprawiania jazdy konnej znane s...
Zbędne kilogramy nie są jedynie problemem natury...
Skąd się bierze cellulit?Cellulit to przypadło...