Jak sobie radzić z otyłością?

Jak sobie radzić z otyłością?

W Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż połowa naszego społeczeństwa. Rocznie z powodu niewłaściwego leczenia lub jego braku umiera w naszym kraju około 5 tysięcy osób. Czym jest więc ta straszna choroba i jak ją leczyć?

Czym jest otyłość?

Można o niej mówić wtedy, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25% u kobiet. Otyłość to bardzo poważna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, gdyż w przeciwnym razie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę czy choroby układu krążenia. Jednak może mieć ona znacznie gorsze skutki i doprowadzić do nowotworów, bezdechu sennego i zapalenia stawów czy kości.

Powodów powstawania otyłości może być bardzo dużo: nieprawidłowe odżywianie i mała aktywność ruchowa, a także przyczyny bardziej psychologiczne i metaboliczne oraz hormonalne, jak na przykład nieprawidłowa praca hormonów odpowiedzialnych za przesyłanie do mózgu sygnałów głodu i sytości.

Jak leczyć otyłość?

Aby zredukować masę ciała niejednokrotnie trzeba zacząć od całkowitej zmiany trybu życia i diety. Podstawą prawidłowego odżywiania jest jedzenie w regularnych odstępach czasu. Ważne jest też, aby po posiłku nie pojawiło się poczucie pełnej sytości.

Drugim bardzo istotnym aspektem jest ruch - przynajmniej 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy zapisać się na siłownię bądź fitness to warto zacząć od codziennych półgodzinnych spacerów.

Trzeba uważać na wszelkiego rodzaju cudowne preparaty, których producenci obiecują zrzucenie 20 kilogramów w dwa tygodnie lub inne nierealne wyniki. Pozbycie się tak dużej ilości niechcianych kilogramów nie jest wcale szybkie ani łatwe. Rozpoczęcie zażywania jakichkolwiek tabletek warto wcześniej skonsultować z lekarzem.

Wizyta u dietetyka

Warto wybrać się na konsultację dietetyczną, aby lekarz dobrał nam właściwą dla naszego zdrowia i preferencji żywieniowych dietę. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Właściwa dieta jest podstawą naszego zdrowia i wcale nie musi być oparta na wyrzeczeniach i głodówce. Plan żywnościowy z reguły zawiera zdrowy i jednocześnie smaczny jadłospis.

Przed pierwszą wizytą u dietetyka trzeba się odpowiednio przygotować - należy spisać wszystkie posiłki, które spożyliśmy w ostatnich 3-5 dniach oraz wypite napoje. Na tej podstawie lekarz będzie mógł stwierdzić jakie są nasze nawyki żywieniowe i skorygować te złe. Dobrze byłoby również przed konsultacją zrobić podstawowe badania, takie jak morfologia, profil lipidowy, badanie moczu, stężenie glukozy, żelaza i TSH we krwi.

Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?

Gdy nie pomagają powyższe sposoby to konieczna może okazać się operacja. Chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap, gdy inne metody zawodzą. Operacja może być konieczna, gdy wskaźnik BMI chorego przekracza wartość 40, a w niektórych przypadkach nawet 35. Jej efektem może być utrata nawet 60% nadmiaru masy ciała.

Zabieg ten przeprowadzają lekarze specjalizujący się w chirurgii ogólnej, którzy przeszli szkolenia z zakresu chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Jedną z często wybieranych opcji jest chirurgiczne leczenie otyłości w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie. Kwalifikacja do zabiegu możliwa jest po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań oraz konsultacji.

Zabieg bariatryczny polega nie tylko na zmianie objętości żołądka, ale również na zwiększeniu produkcji hormonów wywołujących uczucie sytości. Dzięki takiej operacji poprawia się poziom glukozy u pacjenta, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawia funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego. W konsekwencji zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości.

Opinie pacjentów (0)
Napisz opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz także

Po długich wahaniach zdecydowałeś się w końcu...
Czy pomyślałeś kiedykolwiek o tym, że jedzenie...
W Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka s...
Decydujemy się na wizytę u dietetyka, jednak nie...
Chcesz zwiększyć swoją masę, ale nie do końca...
Kto z nas nie marzy o idealnej sylwetce? Niektórz...