W Polsce z problemem nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci boryka siÄ™ aż poÅ‚owa naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Rocznie z powodu niewÅ‚aÅ›ciwego leczenia lub jego braku umiera w naszym kraju okoÅ‚o 5 tysiÄ™cy osób. Czym jest wiÄ™c ta straszna choroba i jak jÄ… leczyć?
Czym jest otyłość?
Można o niej mówić wtedy, gdy tkanka tÅ‚uszczowa stanowi wiÄ™cej niż 20% caÅ‚kowitej masy ciaÅ‚a u mężczyzn i 25% u kobiet. OtyÅ‚ość to bardzo poważna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, gdyż w przeciwnym razie zwiÄ™ksza ryzyko zachorowania na cukrzycÄ™ czy choroby ukÅ‚adu krążenia. Jednak może mieć ona znacznie gorsze skutki i doprowadzić do nowotworów, bezdechu sennego i zapalenia stawów czy koÅ›ci. Powodów powstawania otyÅ‚oÅ›ci może być bardzo dużo: nieprawidÅ‚owe odżywianie i maÅ‚a aktywność ruchowa, a także przyczyny bardziej psychologiczne i metaboliczne oraz hormonalne, jak na przykÅ‚ad nieprawidÅ‚owa praca hormonów odpowiedzialnych za przesyÅ‚anie do mózgu sygnaÅ‚ów gÅ‚odu i sytoÅ›ci.
Jak leczyć otyłość?
Aby zredukować masÄ™ ciaÅ‚a niejednokrotnie trzeba zacząć od caÅ‚kowitej zmiany trybu życia i diety. PodstawÄ… prawidÅ‚owego odżywiania jest jedzenie w regularnych odstÄ™pach czasu. Ważne jest też, aby po posiÅ‚ku nie pojawiÅ‚o siÄ™ poczucie peÅ‚nej sytoÅ›ci. Drugim bardzo istotnym aspektem jest ruch - przynajmniej 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny. JeÅ›li z jakiegoÅ› powodu nie możemy lub nie chcemy zapisać siÄ™ na siÅ‚owniÄ™ bÄ…dź fitness to warto zacząć od codziennych póÅ‚godzinnych spacerów. Trzeba uważać na wszelkiego rodzaju cudowne preparaty, których producenci obiecujÄ… zrzucenie 20 kilogramów w dwa tygodnie lub inne nierealne wyniki. Pozbycie siÄ™ tak dużej iloÅ›ci niechcianych kilogramów nie jest wcale szybkie ani Å‚atwe. RozpoczÄ™cie zażywania jakichkolwiek tabletek warto wczeÅ›niej skonsultować z lekarzem.
Wizyta u dietetyka
Warto wybrać siÄ™ na konsultacjÄ™ dietetycznÄ…, aby lekarz dobraÅ‚ nam wÅ‚aÅ›ciwÄ… dla naszego zdrowia i preferencji żywieniowych dietÄ™. Im wczeÅ›niej to zrobimy, tym lepiej. WÅ‚aÅ›ciwa dieta jest podstawÄ… naszego zdrowia i wcale nie musi być oparta na wyrzeczeniach i gÅ‚odówce. Plan żywnoÅ›ciowy z reguÅ‚y zawiera zdrowy i jednoczeÅ›nie smaczny jadÅ‚ospis. Przed pierwszÄ… wizytÄ… u dietetyka trzeba siÄ™ odpowiednio przygotować - należy spisać wszystkie posiÅ‚ki, które spożyliÅ›my w ostatnich 3-5 dniach oraz wypite napoje. Na tej podstawie lekarz bÄ™dzie mógÅ‚ stwierdzić jakie sÄ… nasze nawyki żywieniowe i skorygować te zÅ‚e. Dobrze byÅ‚oby również przed konsultacjÄ… zrobić podstawowe badania, takie jak morfologia, profil lipidowy, badanie moczu, stężenie glukozy, żelaza i TSH we krwi.
Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?
Gdy nie pomagajÄ… powyższe sposoby to konieczna może okazać siÄ™ operacja. Chirurgiczne leczenie otyÅ‚oÅ›ci to ostateczny etap, gdy inne metody zawodzÄ…. Operacja może być konieczna, gdy wskaźnik BMI chorego przekracza wartość 40, a w niektórych przypadkach nawet 35. Jej efektem może być utrata nawet 60% nadmiaru masy ciaÅ‚a. Zabieg ten przeprowadzajÄ… lekarze specjalizujÄ…cy siÄ™ w chirurgii ogólnej, którzy przeszli szkolenia z zakresu chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. JednÄ… z czÄ™sto wybieranych opcji jest chirurgiczne leczenie otyÅ‚oÅ›ci. Kwalifikacja do zabiegu możliwa jest po wykonaniu wszystkich niezbÄ™dnych badaÅ„ oraz konsultacji. Zabieg bariatryczny polega nie tylko na zmianie objÄ™toÅ›ci żołądka, ale również na zwiÄ™kszeniu produkcji hormonów wywoÅ‚ujÄ…cych uczucie sytoÅ›ci. DziÄ™ki takiej operacji poprawia siÄ™ poziom glukozy u pacjenta, normalizuje siÄ™ ciÅ›nienie tÄ™tnicze, a także poprawia funkcjonowanie ukÅ‚adu krążenia i ukÅ‚adu oddechowego. W konsekwencji zmniejsza siÄ™ ryzyko Å›mierci z powodu otyÅ‚oÅ›ci.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni