Jak wprowadzić dietę u dziecka

Jak wprowadzić dietę u dziecka

Opinie pacjentów

Bardzo fajna opcja konsultacji online. W sam raz dla pracujących. Poziom konsultacji internetowych nie jest gorszy od zwykłych.
~Rita
Porad z zakresu psychodietetyki zaczerpnąć można w klinice dr Parda. Jakość i skuteczność bardzo dobra.
Ola
Polecam lekarza Jan Świercz z Doppler Instytut Klinika Flebologii Warszawa. Zabieg został przeprowadzony fachowo, bardzo dobre podejście do p...
Olga Małek
Zmiana nawyków żywieniowych bardzo dobrze wpływa na mój cały organizm. Zróżnicowana w składniki dieta odpowiada mi.
Łukasz
Miałam układaną dietę przez dietetyka z kliniki dr Pardy. Efekt bardzo szybki i rewelacyjny, bez efektu jojo.
Alicja
Pani Ewelina Kozłowska to niezwykle profesjonalna osoba, a przy tym bardzo ciepła i miła. Dieta ułożona dokładnie do mojego trybu dnia i moich...
~Patrycja
Bardzo profesjonalne podejście do pacjenta. Uprzejmy zespół, zadbane gabinety i miła atmosfera - jak na placówkę medyczną
~Marzena
Chcę podkreślić bardzo fachowe indywidualne podejście do klientów.
~Ania
Podczas upałów czułam się wyjątkowo źle, byłam ociężała i dosłownie nie miałam ochoty na nic. Zdecydowałam się na pomoc bardzo doświadczonej d...
ania
najlepszy dietetyk w warszawie!
~Alicja

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to najczęstsze przyczyny otyłości. Wymienione czynniki powodują nadmierne odkładanie tłuszczu w organizmie u ludzi bez względu na wiek. To bardzo groźne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Otyłe dziecko wyrasta na otyłego dorosłego, który jest znacznie bardziej podatny na rozmaite choroby cywilizacyjne. W idealnym świecie dieta byłaby zawsze dopasowywana do konkretnej osoby. W rzeczywistości wielu z nas w ogóle nie przestrzega podstaw zdrowego żywienia, przez co i nasze dzieci nie mają żadnych dobrych nawyków. W przypadku młodszych dzieci diety odchudzające nie mają zastosowania. Tego typu diety stosuje się u dzieci starszych i nastolatków. W leczeniu dzieci młodszych wystarczające jest jedynie wyhamowanie przyrostu masy ciała, które nie ma wpływu na dalszy rozwój malucha.

Dobre nawyki żywieniowe powinny towarzyszyć dziecku od początku. To, co dziecko polubi we wczesnym okresie życia, pozostanie z nim do końca. Dlatego też dbanie o zdrowy jadłospis dziecka jest odpowiedzialnością każdego rodzica. Dzięki temu maluch będzie się prawidłowo rozwijał, a także będzie znacznie mniej narażony na otyłość oraz np. choroby cywilizacyjne. Właściwe tempo odchudzania dziecka to ilość około pół kilograma tygodniowo, co daje dwa kilogramy w miesiącu. Jak to osiągnąć?

Dziecko na diecie = rodzina na diecie
W odchudzanie dziecka zawsze powinna być zaangażowana cała rodzina. Wsparcie i poczucie jedności to najważniejsze, co dziecko może zyskać od rodzica w czasie obowiązywania diety. Pierwszym krokiem ku usystematyzowaniu jadłospisu jest wprowadzenie dziennika posiłków, zarówno dziecka, jak i pozostałych członków rodziny. W ten sposób uzyskasz pełny obraz tego, co tak naprawdę spożywają Twoi bliscy. Być może już na tym etapie zauważysz, gdzie zostały popełnione błędy. Jeśli dietą ma być objęty nastolatek, zachęć go do samodzielnego prowadzenia takiego dziennika przez np. dwa tygodnie. Z tak przygotowanym dziennikiem udaj się do dietetyka, który na jego podstawie pozna preferencje żywieniowe rodziny i ułoży najlepszą dietę, odpowiadającą ulubionym smakom i bogatą w potrzebne składniki odżywcze.

Plan dietetyczny
Po otrzymaniu odpowiedniej rozpiski z dietą, trzeba będzie wprowadzić ją w życie. Pamiętaj, że nie ma cudownych sposobów na utratę kilogramów, a na efekty diety trzeba poczekać kilka tygodniu lub nawet miesięcy. Nie oszukuj dziecka, nie obiecuj cudów i nie waż go codziennie. Właściwa, dobrze zbilansowana dieta z obniżoną ilością kalorii to klucz do sukcesu i trzeba się do niej po prostu dostosować. Pamiętaj, że deficyt kalorii zawsze uzależniony jest od stopnia nadwagi lub otyłości.
Dobrze ułożona dieta powinna być nie tylko łatwa we wprowadzeniu, prosta w przygotowaniu i smaczna. Powinna również ukształtować w dziecku zamiłowanie do dobrych, zbilansowanych i zdrowych posiłków, które będą mu towarzyszyć przez resztę życia. Ba, taka dieta powinna stać się codziennością każdego członka rodziny.

Tłuszcze
Najważniejszym źródłem energii są tłuszcze. Obniżenie ilości ich pożycia pozwoli na zredukowanie kaloryczności całej diety. Według dietetyków tłuszcze powinny stanowić około 30% kalorii w całej diecie (10% dla tłuszczów nasyconych, występujących w mleku i mięsie). Istnieje kilka dobrych sposobów na obniżenie kaloryczności diety. Należą do nich m.in. spożywanie jogurtów naturalnych czy półtłustych twarogów, chudego mięsa czy wysokiej jakości oliwy lub oleju. Zaleca się też pieczenie czy przygotowywanie na parze zamiast smażenia.

Węglowodany
W dieta stosowanej w leczeniu otyłości warto stosować węglowodany złożone, posiadające niski indeks glikemiczny. Są one bogate w składniki odżywcze i są nieco bardziej sycące. Zaleca się, by węglowodany stanowiły około 50% dziennego zapotrzebowania na energię. Aby utrzymać właściwy poziom węglowodanów warto wprowadzić do diety dziecka rozmaite produkty pełnoziarniste (pieczywo, makaron czy ryż gotowane al dente), a także świeże owoce i warzywa. Ogranicz słodzenie domowych dań, spożywanie słodyczy i napojów gazowanych.

Białko
Białko jest szalenie ważną substancją, zwłaszcza w przypadku dziecka, które cały czas się rozwija. Tego składnika nie należy ograniczać w diecie dziecka. Z białka powinno pochodzić około 20% energii spożywanej w ciągu dnia. Ważne jest, by spożywać zarówno białko pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Dlatego warto zadbać o obecność w diecie jajek, mięsa i produktów mlecznych. Do nich warto dobrać także orzechy, rośliny strączkowe i zboża.

Zmotywuj
Rodzice są niekwestionowanymi wzorcami, które dzieci naśladują. Dlatego też jeśli chcesz, by dziecko powtarzało te dobre zachowania, daj mu właściwy przykład. Postawa i wsparcie rodziców w czasie odchudzania da dziecku poczucie, że w jego walce bierze udział cała rodzina. Miej na uwadze, że dziecko nie widzi nic złego w swojej nadwadze i nie jest świadome zagrożeń, jakie otyłość może przynieść w dorosłym życiu. Dlatego też warto wprowadzić zupełnie nowe zasady w domu. Wspólne posiłki, wspólna aktywność, zastępowanie śmieciowego jedzenia jego zdrowymi odpowiednikami. Pokaż dziecku, że zdrowe jedzenie też może być smaczne, a aktywność fizyczna to coś więcej niż monotonne bieganie czy kopanie piłki. Nie oczekuj, że dziecko z dnia na dzień przestawi się na tryb diety i zwiększonej aktywności. Uzbrój się w cierpliwość, ale jednocześnie motywuj swoje dziecko. Chwal je i napędzaj do podejmowania kolejnych starań w walce o zdrowie i komfortowe życie.

Bez względu na to, w jakim wieku jest twoje dziecko, musisz mu pomóc. Dzięki właściwemu podejściu całej rodziny, dziecko zdrowo i skutecznie zrzuci zbędne kilogramy, a także zacznie dostrzegać, że zdrowe posiłki i aktywność fizyczna mogą dać znacznie więcej przyjemności niż fast food i zaleganie przed komputerem czy telewizorem. W rzeszowskim Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia zawsze uzyskasz pomoc, której szukasz. Zatrudnieni tam lekarze, dietetyk i psychologowie odpowiednio przygotują dziecko oraz twoją rodzinę tak, abyście wszyscy odnieśli sukces w walce z otyłością malucha.

Opinie pacjentów (3)
Kamila

25.09.2020

Klinika Rehavitae bardzo dobrze radzi sobie z wprowadzaniem diety u najmłodszych pacjentów. Polecam. Moje dziecko jest zadowolone z pysznej diety. Widzę te rezultaty.

Adres IP: ***.***.**.62

Patryk

24.09.2020

Korzystałem z usług Rehavitae. Polecam, znają się na swoim fachu.

Adres IP: ***.**.***.191

Olga

24.09.2020

Dieta u dziecka powinna być różnorodna. Powinna zawierać wszystkie składniki potrzebne do jego rozwoju i wzrostu. Polecam placówkę Rehavitae. Świetna pomoc dietetyczna.

Adres IP: ***.**.***.191

Zobacz także

Dietetyk Agnieszka Szpoton
Żeglugi Wiślanej 7/54, 03-043
5/5 (4 opinie)
Poradnia Dietetyczna
Aleje Jerozolimskie 101/1, 02-011 Ochota
5/5 (4 opinie)
SetPoint Doradztwo Żywieniowe
Wiktorska 67, 02-582
5/5 (3 opinie)
,
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Przychodnia Wilmed
Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Wilanów
5/5 (4 opinie)
Dietomedica
Górczewska 228E, 00-807 Bemowo
5/5 (5 opinii)
Przyjemność jedzenia Małgorzata Łyżniak
Fraszki 29, 02-406
5/5 (4 opinie)
,
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Diet Queen
Kochanowskiego 36, 01-864
5/5 (4 opinie)
Małgorzata Krukowska - Dietetyk Warszawa
Wilcza 50/52, 00-679 Rembertów
5/5 (3 opinie)

Rola mikrobioty jelitowej w rozwoju nowotworów
Mikrobiota jelitowa, czyli zespół mikroorganizmów, które...
Rak wątroby - kluczowe informacje dla pacjentów
Rak wątroby jest jednym z najpoważniejszych i najbardziej ...
Rehabilitacja po leczeniu onkologicznym
Rehabilitacja po leczeniu onkologicznym to niezwykle ważny ...
Co powinniśmy wiedzieć na temat raka jajnika?
Rak jajnika jest jednym z najbardziej groźnych nowotworów,...
Jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi terapii onkologicznych?
Onkologia Warszawa jest dziedziną medycyny, która zajmuje ...
Co jeść, a czego nie w diecie antyrakowej?
Wpływ diety na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczuci...
Jak sobie radzić z otyłością?
W Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż po...
Pielęgnacja skóry atopowej zimą
Zima to okres, w którym skóra atopowa staje przed dodatkow...
Pielęgnacja skóry atopowej latem
Lato to czas wakacji, słońca i radości, ale dla osób z a...
Stres a AZS: techniki relaksacyjne dla poprawy stanu skóry atopowej
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, które często...